Tumblr Bloglarında Adsense İle Para Kazanmak

tarafından
Tumblr Bloglarında Adsense İle Para Kazanmak

Etkileşimin ve kullanım oranının milyonlarca olduğu bir blog olan Tumblr, dünya ve ülkemizde gençler başta olmak üzere birçok kesimin en aktif olduğu bloglar arasındadır. Kişisel bir blog olarak adlandırılırken, aslında Facebook yada Twitter gibi bir sosyal ağ olduğu daha çok bilinmektedir. Piyasadaki sosyal ağlarda geçirdiğimiz zamanın bizlere bir etkisi olmazken, Tumblr’da geçirdiğimiz zamanı kazanca yönelik kullanabiliriz.

Bloglamak, ülkemizdeki birçok blog sahibinin para kazanmak için uğraş verdiği bir alandır. Blog sahibi kişiler, reklam verenler yardımıyla yada adsense ile para kazanabilmektedir. Bu sebeple, Tumblr’ın içerisindeki reklam ekleme özelliğine izin verilmesi; Tumblr üzerinden normal bloglara oranla daha fazla para kazanmaya olanak sağlamaktadır. Sizlere bu sistemin nasıl çalıştığını ve diğer bloglardan ne gibi artıları olduğunu anlatalım.

Tumblr Bloglara Nasıl Adsense Eklenir?

Tumblr üzerinden para kazanmak için ihtiyacınız olan belirli şeyler vardır. Birincisi Adsense hesabı, ikincisi Tumblr hesabı ve üçüncüsü de aktif olan bir bloğunuzdur. Google Adsense hesabı olmayanlar yeniden başvurabilir ve bir reklam hesabı alabilir.

İlginizi Çekebilir :   En Yaygın Webmaster Hataları

Tumblr’da reklamları; çeşitli bölgelere yerleştirebilirsiniz. Ana bloğunuzdaki herhangi bir noktayı baz alan bir bölge olabilir, logonuzun altı olabilir, her bir güncellemenin altı veya üstü olabilir, dilerseniz de her tekil Tumblr sayfasında istediğiniz bir nokta olabilir.

Not: Tumblr bloğunuzun ana sayfasında reklam kullanımı, ziyaretçi kalitenizi düşürebileceğinde, Tumblr tekil sayfalarda reklam kullanmanızı öneriyorum.

Daha sonraki adım, Tumblr hesabınıza girip temanızı düzenleyebileceğiniz bölgeye giriş yapmanızdır. HTML düzenle alanından düzenlemeye girip, temanızın boyutlarına uygun özellikte bir Adsense reklam kodunu alıp temanın içerisine uygun noktaya yapıştırmanızdır.

Ancak burada iyi bir HTML bilgisi gerekiyor. Bazı temalarda özelleştirme alanında reklam bölmesi geliyor ancak olmayanlarda Html kısmından yapılması gerekiyor. Bunun için F12 geliştirici araçlarından reklamın hangi alanda kullanılması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Örneğin; tekil sayfada paylaşım alanının üstüne yada altına reklam koymak istediğinizde ilgili bölmeyi bulup aşağıdaki kodları yerleştirmeniz gerekmektedir.

{block:Permalink}
Google Adsense Kodu buraya gelecek
{/block:Permalink}

Yukarıdaki kodda gördüğünüz block:Permalink kısmı, bu reklam kodunun sadece tekil sayfada çalışmasını sağlamak içindir. Aşağıda detaylı bir reklam yerleşimine örnek bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   RedaX Makale Özgünleştirme Programı

tumblr adsense

Neden Tumblr Tercih Edilmelidir?

Piyasada birçok ücretsiz blog bulunuyor ve Adsense yerleşimine olanak vermektedir. Ancak sahip olduğunuz rakiplerin önüne çıkmak için milyonlarca site arasından sıyrılıp ziyaretçi çekmeniz gerekiyor. Ayrıca sosyal medyada blog paylaşımlarının azlığı, kazancınızı neredeyse sıfıra yakın tutacaktır.

Tumblr ise reblog mantığı ve sosyal ağ olması yüzünden, kolayca paylaşımların yapılmasına ve ziyaretçilerinin artmasına olanak sağlıyor. Resim, video ve söz odaklı olan bir sosyal ağ olan Tumblr, günlük olarak girilen ve tek seferde onlarca postu yeniden rebloglayan kullanıcılarla doludur.

Ayrıca kısa süre içerisinde ilgili etiket kullanımıyla, büyük bir takipçi sayısına ulaşmanız çok basittir. Bu sebeple, ne kadar fazla takipçi, o kadar fazla kazanç ve yeniden paylaşım sağlayacaktır. Henüz aktif olarak Tumblr bloglarda reklam kullanımı yaygınlaşmadığı için, öncüleri olarak yüksek miktarda para kazanabilirsiniz.