Site Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3

Bir süredir yazmayı düşündüğüm ama zaman bulamadığım yazıyı şimdi yayınlamaya karar verdim. Güzel bir konu ile güzel bir yazı olacağını düşünüyorum. Konumuz site satın alırken nelere dikkat edilmeli hem aldığımız sitenin kaliteli hem de alışverişin güvenliği için neler yapılabilir. Hemen yazıya başlayalım.

1 – Karşıdaki Kişiyi Araştırın

Bir alışveriş gerçekleştireceksiniz bu yüzden dolandırılmamak için karşınızdaki kişiyi tanımanız iyi olacaktır. Karşıdaki kişinin tam adını , telefon numarasını öncelikle isteyin. (Mümkünse telefon numarasını doğrulamasını isteyin .) Forum üyeliklerini özellikle R10 ve Wmaracı üyeliğini kontrol edin. Ticaret puanlarına bakın , ticaret puanının az olması o kişinin dolandırıcı olduğu anlamına gelmiyor ama daha önce çok sayıda alışveriş yaptıysa dolandırıcı olma ihtimali daha düşüktür.  Kişiyle alışverişi banka üzerinden yapmanızı öneririm. Çünkü kişi size gerçek ismini vermediyse banka hesap bilgisindeki isimle farklı olacaktır.

2 – Alan Adı Ban vb Kontrolleri Yapın

Karşıdaki kişi size banlı bir alan adı ya da site satıyor olabilir. Alan adını almadan önce google ban kontrol , adsense ban kontrol gibi kontrolleri yapın. Google’a yazarsanız birçok sorgulama aracı mevcut .  Ayrıca alan adının olduğu firma da önemli örnek verirsem Network Solutions firmasını biliyorsunuzdur. Bir zamanlar 0,50$ ‘ a alan adı satıyordu. Bu aralar oradaki alan adlarını yenilemek isteyenler telefonla arayıp destek istemek zorunda kalıyorlar. İngilizce biliyorsanız belki sorun olmaz ama bilmiyorsanız sorun oluşturabilir.

Host hakkında bir şey yazmayacağım en doğrusu kendi hostunuza taşımanızdır.

3- Hit Bilgisine Dikkat Edin !

Son zamanda bu konuda birçok yanlış bilgi var. İlk olarak her sayaç aynı kalitede değildir. Bazıları botları da tekil hite katabiliyor mesela. Örnek olarak statspress sayacını verebilirim. 4-5 farklı sitede test ettim hepsinde en az 4-5 kat fazla tekil hit gösterdi. Güvenli bir sayaç arıyorsanız Google Analytics önerebilirim. Analytics gayet ayrıntılıdır.  Sadece hit bilgisine bakıp geçmeyin. Çünkü bu hitlerin bir kısmı spam referans hitler olabilir. Hit kaynaklarından bakabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki adres spam hit gönderen sitelerden biridir.

4- Site Yaşı Önemli Bir Etken !

Google yeni açılan sitelere başlarda çok iyi davranabiliyor . Blogspot siteyle 1 ayda günlük 3k tekil hite çıktım. Fakat site belli bir süre sonra düşebiliyor. Eğer site satın alacaksanız alacağınız sitenin son ayına ait hit bilgisine değil son 3-4 aylık hit bilgisine bakın mümkünse yeni açılmış siteleri almayın. Siteler google algoritma değişikliklerinde birden yükselebilirler ama önemli olan yükselmek değil yüksekte kalabilmektir.

5 – Gelir Durumunu Araştırın

Alacağınız sitenin tıpkı hit bilgisi gibi son 2-3 aylık gelir raporunu isteyin. Günlük raporlara inanmayın. Belki arkadaşlarına tıklatarak sizi kandırmaya çalışıyor olabilir.

6 – Site Özgünlüğünü Kontrol Edin

Alacağınız sitenin özgün olmasını istiyorsanız ne olur ne olmaz kendi kontrollerinizi yapın.   Rastgele (farklı sayfalardan) konular açarak bu araçtan yazıların özgünlüğünü kontrol edebilirsiniz.

7 – Ben Karşı Tarafa Güvenemem Diyorsanız !

Site satım alım siteleri var ben daha önce siterobot üzerinden bir satış yaptım. Eğer karşı tarafa güvenemem diyorsanız böyle aracı siteleri kullanabilirsiniz. Biraz komisyon oranı oluyor tabi ki.

Şuan aklıma gelenler bunlar umarım faydalı bir yazı olmuştur. Eğer sorunuz vb. olursa yorum olarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardım ederim.
3 Yorumlar
 1. ayse81 diyor

  web sitesi işletmek zamanla çoğalacak gibi sanki.. çünkü artık nerede ise çoğu işlem internet tabanlı olmaya başladı.. hakkımızda hayırlısı bakalım…ama yukarıda ki uyarılar gerçekten güzel olmuş.. elinize sağlık

 2. Erhan GENÇ diyor

  Merhaba,
  Alexa değerini gerçek kabul edebilir miyiz?

  1. İsmail Cem diyor

   Bazen alexa değeri hit programları ve benzeri ile düşebilir. Alexa gerçek mi değil mi tam olarak bakamayız. Ama sitenin yazının özgünlüğüne , hit bilgisine (sitede kalma süresi) , sosyal ağlarda paylaşım durumuna ve benzeri değerlere bakarsanız alexa zaten bu kriterleri göz önünde bulunduruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.