SSL Yeşil Bar Sorunu Çözüm

tarafından
SSL Yeşil Bar Sorunu Çözüm

Son zamanlarda birçok hosting firmasının ve ssl firmalarının sertifikayı ücretsiz dağıtmaya başlaması ile birlikte güncel sitelerin çoğu sitelerine sertifika aldı. Google daha önce güvenli sitelerin seo için önemli olduğunu söylemişti. Bununla birlikte artık internette dolaştığımız siteler daha güvenli hale geldi. Bazı firmalar ssl kurulumunu ücretsiz kendileri yapıyor . Bazıları ise kurulumu size bırakıyor. Kısa bir süre önce ben de bloğumu güvenli hale getirdim. Karşıma çıkan sorunlardan biri de yeşil bar sorunuydu. Sertifikayı aktif ettikten sonra adres çubuğunda güvenli yazması için bazı yapmanız gerekenler var. Kısaca özetlersek aşağıdaki maddeler yapılması gerekiyor.

  • WordPress admin panelinden site adresi https:// olarak değiştirilmeli.
  • Sitedeki bütün dosyalar https:// ile çağırılmalı.

WordPress eklentileri ile işimiz çok kolaylaşıyor. İlk maddeyi kendimiz kolayca yapabiliriz. Fakat ikinci madde için tek tek uğraşmamıza gerek yok. Bu işi bizim için yapacak wordpress eklentileri var. Bu eklentilerin amacı sitedeki linkleri http:// ‘den https:// ‘e çevirmek. Çünkü aksi halde adres çubuğunuzda siteniz güvenli gözükmüyor. Bu işi aşağıdaki eklentiler ile yapabilirsiniz.

  • Really Simple SSL
  • SSL Insecure Content Fixer
  • WP Force SSL
İlginizi Çekebilir :   Tumblr Bloglarında Adsense İle Para Kazanmak

Eklentilerin indirme linkini vermiyorum. Çünkü 3’ü de popüler ve wp-admin aracılığı ile kolayla kurabileceğiniz eklentiler. Eklentilerin yapılması gereken bir ayarı yok. Kurduktan sonra aktif etmeniz genellikle yetecektir. Ben ilk sırada yazdığım Really Simple SSL eklentisini kullanıyorum. Ama ben eklenti kullanmak istemiyorum diyorsanız aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklemeniz gerekiyor.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R,L

Bu kod ile 301 yönlendirmesi ile trafiği yönlendirdik. Şimdi sayfayı yenileyin ve hala güvenli değil ibaresi varsa aşağıdaki siteyi kullanmanız gerek. 7

Why No Padlock Nedir ?

Gerekli yönlendirmeleri yaptık. Fakat hala güvenli yazısı çıkmıyorsa aşağıdaki adrese giriş yapın.

https://www.whynopadlock.com

Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacak.

whynopadlock 1 - SSL Yeşil Bar Sorunu Çözüm

Site adresimizi yazıp Check butonuna basıyoruz. Karşımıza sitemizde güvenli olmayan bağlantılar çıkıyor. Gözünüzden kaçan http:// linkleri burada göreceksiniz. Şimdi bu linkleri de https:// yaparsanız sorununuz çözülecektir. Aynı işlemi sitenizde bulunan herhangi bir konu için de deneyin çünkü bazen iç sayfalarda dışarıdan link çekebiliyor. Eğer sorguladığınızda karşınıza hata gelmiyorsa ssl sorunsuz aktif ve kurulu demektir. Sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Website Trafiğinizi Arttıracak 4 Örnek Site Çalışması