SEO Dostu Makale Yazmak İçin 5 İpucu

0

Bir içerik hazırlarken SEO uyumlu olması için bazı dikkat etmeniz gereken etkenler var. Bu yazımda SEO uyumlu içerik hazırken yapılması ve yapılmaması gereken bazı şeylerden bahsedeceğim.

İçeriğiniz Benzersiz ve Original Olsun

İçerik yazarken dikkat dikkat edeceğiniz en önemli konulardan biri benzersiz olması. Kullanıcıya yeni bir şeyler sunun, her sitede yer alan konularda yazı yazmanız size vakit kaybettirir. Fırsatlar peşinde koşun. Mesela stres çarkları ilk çıktığı zaman, stres çarkı hızlandırma yazısını hazırlamıştım. Bu yazıyı ilk yayınlayanlardan biri olduğum için üst sıralarda yer alıp güzel dönüşler aldım. Yani sitenizi diğer sitelerden ayıracak bir şeyler olması lazım. Benzersiz ve original yazılar hazırlamak sizi öne çıkaracaktır.

Ayrıca makalenizin “copy paste” ve “rewrite” olmaması kesinlikle çok önemli.  Özgün ve benzersiz olun.

İçeriğinizde Paragrafları Kullanın

İçeriğinizi paragrafları kullanarak bölümlere ayırmalısınız. Kullanıcı gözünden düşünmeye çalışın. Uzun bir yazıyı okumak zordur, hatta çoğu kişi siteyi okumadan kapatır. Ama eğer paragraflar kullanırsanız yazı uzun bile olsa okumak zor olmayacaktır.

Paragraflara ayırırken her paragrafın mantıklı olmasına dikkat edin.

İçeriğinize Görseller Ekleyin

İçeriğin bol görselli olması birçok açıdan yararınıza olacaktır. Hem google görseller aramasından hit alabilirsiniz hem de makalenizi okuyan insanlara daha fazla keyif verirsiniz. Makale kaliteniz artacağı için arama motorları sizi ödüllendirecektir .

Konu ile alakalı, sayısını abartmadan görseller kullanın. Her şeyin fazlası zarar.

Anahtar Kelime Seçimlerinizi Mantıklı Yapın

İçeriğinize anahtar kelime seçerken kullanıcı odaklı olmanız lazım. Bu makaleyi arayan biri arama motoruna ne yazar diye düşünmeniz lazım.  Bunun için başlığınızı google’da aratın ve sayfanın en altında benzer aramalar gözükür. O kelimeleri kullanabilirsiniz.

Özet

Aslında farkettiyseniz bu yazdıklarımın hepsi aynı kapıya çıkıyor. Kullanıcının aradığı bilgiyi sunup, kullanıcıyı sitenizde tutabiliyorsanız başarılısınız demektir. Kullanıcıya istediğini verin !

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.