En Yaygın Webmaster Hataları

8

Yaklaşık 2 senedir site işleriyle uğraşıyorum.Bedava-sitem ile başladım blogger derken kendimi geliştirdim.Daha 15 yaşındayım ve webmasterlık konusunda yeterli değilim.Bu blogu açma sebeplerimden biri de öğrendiklerimi paylaşmak ve paylaşırken daha çok şey öğrenmek.Sizi bilmiyorum ama ben webmasterlığı sevdiğim için yapıyorum para bunun yanında tatlı gibi geliyor.İlerde de meslek seçimim bilgisayar,yazılım ve internet alanlarında olacak.Şimdi konuya dönersek 2 sene boyunca birçok site açtım kapattım.Şimdi geçmişe bakınca yaptığım hataların farkına vardım bunları sizinle paylaşmak istiyorum.Bu hatalara çoğu kişinin düştüğünü de düşünüyorum.

1- Aceleci Olmayın Sabırlı Olun !

Yeni bir site açtınız ama hemen gelişmesini istiyorsunuz.Webmasterlık sabır gerektirir.Oyun film sitesi açıp 1-2 ayda fazla hit almayınca bırakanları görüyorum.Sitenin gelişmesi sektöre göre değişir.Ama oyun,film gibi siteler uzun vadeli sitelerdir.Bu yüzden siteleriniz hemen yükselmeyince pes etmeyin.Zamana bırakın.Bu zaman zarfında da siteyi güncel tutun.

2- Amacınız Para Olmasın !

Facebook’ta ve forumlarda görüyorum.Sadece para kazanmak için hiç ilgi alanı olmayan konularda site açıyorlar.Evet para önemli hep de önemli olacak.Ama ilgi alanınız olmayan bir konuda site açmanız ya sizi alıntı yazılara iter ya da webmasterlıktan sıkılmanıza neden olur.Ve büyük ihtimal başarılı olamazsınız.Size şunu söyleyim ilgi alanınız üzerine gidin ve sevdiğiniz için yazın.Zamanla göreceksiniz ki severek yazdığınız bu yazılar size para olarak dönecek.

3- Az Ama Gelişmiş Siteleriniz Olsun !

Benim de yaptığım ve çevrede de rastladığım en büyük hatalardan biri bu.Para var diye ya da blogger ücretsiz diye sürekli blog açanlar var.Sonra 5-6 tane siteyi aynı anda geliştirmeyi çalışıyorlar.Ve pek de başarılı olamıyorlar.5-6 tane siteniz olacağına 2 tane siteniz olsun ama sağlam olsun.Bu  2 site düzene girdiğinde diğer sitelerinizi açarsınız.Benim başka blog açmamamın nedeni zaman sıkıntısı.Para olarak bir sıkıntım yok şuan.Ama ben şuan 2 tane daha site açarsam düzgün ilgilenemeyeceğim ve siteler de başarısız olacak.

4- Toplist Siteleri Boşa Uğraş !

Bedava-sitem’de takılırken sitemi kaydettirmediğim toplist kalmamıştı.Tek yararı 3-5 hit gelmesi.3-5 hit için sitenize banner ekliyorsunuz.Bu da sitenizde görüntü kirliliği oluşturuyor.Ben artık toplistler ile uğraşmayı bıraktım.Eğer hit almak googleda yükselmek istiyorsanız seo yöntemlerini öğrenin.Googleda binlerce seo makalesi var.Bende bu aralar inceliyorum ve toplistlerden de yararlı olduğunu biliyorum.

5- Dost Edinin,Blog Dostlarınız Olsun

Facebook ve forumlarda dolaşıyorsanız davranışlarınıza dikkat edin.Webmasterlar ile ilişkileriniz sağlam olsun.Tabi ki bu yalakalık yapın demek değil.Sitenizde herhangi bir sorunla karşılaştığınızda veya bir konuda yardıma ihtiyacınız olduğunda diğer webmasterlar size yardım etmekten çekinmeyecektir.Çevresine karşılık hep kötü davranışlar sergileyen kişiler var bunlar zaten hatalarını zamanla fark edecektir.Siz dost canlısı olun.

Bu konu daha uzar gider şimdilik aklıma bunlar geldi.Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.İyi bloglamalar.

8 Yorumlar
 1. Umut Çanak (Mikrooplazma) diyor

  İnsanlar heves edip birden fazla blog/web site açıyor (sanki hepsini birden kontrol edebilecekmiş gibi). Bence en iyisi, ayrı ayrı blog açmak yerine tek bir blog açmak. Böylece hem sitenin ilerlemesi kolaylaşır hem de siteye gelen ziyaretçilerle olan iletişim daha çabuk sağlanır.

 2. Abdullah Solgun diyor

  Gerçekten güzel yazmışsın… yazdıklarının hepsine katılıyorum :)

 3. Muhammet ŞAFAK diyor

  En çok yapılan hataların başında malesef sabırsızlık geliyor. Yeni bir blog yazmaya başlayınca, yazdıklarının hemen okunduğunu görmek istiyor insan… :)

 4. Metin Bıyık diyor

  2- Amacım para değildi fakat iş paraya döndü birden :)

 5. Webmaster Blogu diyor

  Bu konu hakkında uzun bir makale yazmıştım hemen hemen aynı düşünce yapısına sahibiz. Bir blog’da para en az 2 yıl sonra gelir. İlk yıllardan para kazanmak için açılan bloglar başarısız oluyor genellikle. Bu hiç şaşmaz maalesef. :)

  İyi günler. Bol bloglamalar.

  1. İsmail Cem diyor

   Makalenizi okumuştum.Webmasterlık konusunda takip ettiğim kişilerden birisiniz.Sizede iyi bloglamalar.

 6. İsmail Çakır diyor

  “Az Ama Gelişmiş Siteleriniz olsun.” tamamen katılıyorum gerçekten az ama öz olsun :)

 7. ahmet idin diyor

  bilgilendirme için sağol :D

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.