Piyasanıza hakim olmak için bir SEO stratejisi nasıl inşa edilir?

tarafından
Piyasanıza hakim olmak için bir SEO stratejisi nasıl inşa edilir?

Algoritma güncellemelerine, büyüyen rakiplere ve endüstri dalgalanmalarına dayanabilecek bir SEO stratejisi oluşturmak mı istiyorsunuz? Köşe yazarı Jeremy Knauff yaklaşımınızı yeniden düşünerek bunu nasıl yapacağınızı açıklıyor.

Artımlı büyümenin ötesinde bir SEO strateji istiyor musunuz? Rakiplerinizin kopyalaması doğal olarak daha zor olmaktan savunulabilir olanı mı? Ve sizi rakiplerinizden ayıran biri mi? O zaman doğru yerdesiniz, çünkü bugün burada burada özetleyeceğimiz şey bu.

Her şeyden önce, bir strateji ve bir taktik arasındaki farkı anlamanız gerekir. Farklılığından emin değilseniz kötü hissetmeyin, zira akıllı insanların, tamamen farklı anlamlara sahip olmalarına rağmen, her iki sözcüğü de birbirinin yerine kullandıklarını sık sık duyuyorum.

Hatırlamanın kolay bir yolu: Bir strateji belirli bir rekabet avantajı elde etmek için bir plandır; bir taktik bunu başarmak için kullanılan bir yöntemdir.

Hâlâ biraz kafa karıştırıcıysa, Google’ı örnek olarak kullanalım. Onların stratejileri pazara hakim olmak için arama ile eş anlamlı hale gelmekti ve bugün başarılı oldukları açıkça belli. Buna ulaşmak için kullandıkları taktiklerden bazıları:

 • O zamanlar, tek başına içeriğe dayalı basit algoritmalara göre manipülasyondan daha az hassastı olan daha etkili bir bağlantı tabanlı algoritma geliştirdi.
 • Aynı anda markalarını daha fazla gözbebeği içine sokan ve ürünleriyle ilgilenen daha fazla kişi (özellikle web sitesi sahipleri) olan AdWords aracılığıyla büyümelerini finanse ediyorlar.
 • Gmail’i ücretsiz bir hizmet olarak serbest bırakarak Microsoft’un Hotmail ile rekabet etmesini sağladı. Bu Hotmail, markalarını daha çok gözbebeği içine sokuyor ve ürünleriyle daha fazla kişi ilgileniyor.
 • Urchin’i satın alıp Google Analytics’i yeniden adlandırdı; bu da algoritmasını hassaslaştırmak için onlara önemli ölçüde daha fazla veri noktası verdi. Ayrıca markalarını daha fazla göz kamaştıracak (web sitesi sahipleri yine) ve ürünlerine daha fazla insan karıştı.

Burada bir desen görüyor musun? Google tarafından yapılan her büyük işletme kararı (taktik), hedeflerine ulaşmada doğrudan bir rol oynamıştır (strateji). Sonuç olarak, başka herhangi bir arama motorunun Google’ın pazar payı alanındaki arama pazarında bir çukura bile girdiği yıllar oldu.

Bir strateji ve bir taktik arasındaki farkı netleştirdiğimize göre, pazara hakim olmak için kullanabileceğiniz üç stratejiyi ve bunu yapmak için gerekli olan taktikleri keşfedeceğiz.

1. Anahtar kelime araştırma ve içerik geliştirme konusundaki klasik düşüncelerden vazgeçme

Düşünmek kolay, “Ben aletler satıyorum, bu yüzden aletlerin sıralamasını yapmak istiyorum” “Ama orada durmak da tembellik ediyor. Elbette, widget satarsanız, “widget” teriminin yanı sıra terim varyasyonlarını da sıralamak için mutlaka çalışmalısınız:

 • [Color] + widget’lar
 • [Marka] + widget’lar
 • [Boyut] + widget’lar
İlginizi Çekebilir :   Blogger İlgili Aramalar Eklentisi

Ancak, kaç çeşit varyasyon eklerseniz seçin, organik arama trafiğini yönlendirmek için potansiyel konuların yüzeyini çizmeniz gerekir. Bu nedenle, konvansiyonel düşünce ve kimliğin ötesine geçmek, birçoğu organik trafiği daha az çaba harcayarak herkesin rekabet ettiği açık anahtar kelimelerden daha fazla kârlı ve alakalı konulara çekmek gereklidir.

İşte anahtar kelime araştırma ve içerik geliştirme çeşitlendirmek için birkaç alışılmadık taktik.

Yardımcı ürünler ve / veya hizmetler

Müşteriler, widget’larınızı başka bir makinenin bir parçası olarak kullanıyor mu? Onları kurmak veya kullanmak için belirli bir araca ihtiyaçları var mı? Widget’larınız, mülkleri çalıştırmak için yağlama veya kalibrasyon cihazları gibi başka ürünler ister mi? Bu soruların herhangi birine “evet” cevabını verdiyseniz, potansiyel konuları katlanarak çarparsınız demektir!

Destekleyen veya kendi ürününüzle alakalı olan ürünler ve / veya hizmetler hakkında yazma, anahtar kelime öbekleri yepyeni bir dünyasını açmaktadır. SEO’da yapay zeka rolü hakkında yakın tarihli bir makalede açıkladığım gibi “anahtar kelime öbekleri ölü” söz konusunu daha açık hale getirmek için belki de daha iyi bir kelime “konular” olacaktı. Topikal temalı kova olarak düşünün. kelimeler.

Yardımcı ürünler ve hizmetler üzerinde içerik üretmenin birkaç gizli faydası vardır:

 • Bu diğer şirketler sizinle rekabet halindedir, bu nedenle içeriğinizi paylaşma ve bunlarla bağlantı kurma olasılıkları daha yüksektir – özellikle de onları teşvik etmeye yardımcı olduğu için.
 • Satın alma sürecinde daha erken bir aşamada ziyaretçileri cezbedeceksiniz.
 • Nişinizdeki daha geniş bir yelpazede konularla ilgili daha fazla bilgi sağlamak, size daha bilgili ve otoriter görünmenize yardımcı olacaktır.

Bir örnek olarak SEO endüstrisini kullanalım. Bu durumda, içeriği üretebildiğiniz yan ürün ve hizmetler çoğunlukla pazarlamayla ilişkili olacaktır. Bu ürünler / hizmetler aşağıdakileri içerebilir:

 • Etki
 • Ağ sağlayıcısı
 • Premium WordPress temaları ve eklentileri
 • Web sitesi yedekleme hizmetleri
 • E-posta pazarlama hizmetleri
 • CRM yazılımı
 • Verimlilik araçları
 • CDN hizmetleri
 • baskı
 • Sosyal medya araçları
 • Podcasting hizmetleri ve ekipmanları
 • Çağrı takip
 • itibar yönetimi
 • analitiği
 • Dönüşüm optimizasyonu
 • Web tasarımı

Sektör liderleri ile röportaj yapmak

Eğer son birkaç on yıl boyunca CIA için bir sözleşmeli suikastçı olarak çalışmadıysan, muhtemelen medyada adının belirtilmesi konusunda heyecan duyuyorsun. Forbes, The Huffington Post ya da hatta küçücük bir endüstri yayını olsun bu doğrudur ve bu his hemen hemen hiç ortadan kalkmaz.

assassin 600x400 - Piyasanıza hakim olmak için bir SEO stratejisi nasıl inşa edilir?

Rakip ürünleri / hizmetleri gözden geçirin

Çılgınca gelebilir, ancak siz ve ürünleriniz ve / veya hizmetlerinizle ilgili içerik yazarken sizin için bir şekilde üstün olduğunuz sürece sizin için muazzam fırsatlar yaratabilir. Aslında bu taktik, kariyerimin başlarında benim en başarılı SEO kampanyalarımdan birinin temelini oluşturdu.

Rakiplerinizi kandırmamak önemlidir, çünkü rakiplerinizin aşırı telafi etmeye çalıştığınıza benzeyecektir. Bunun yerine, açıkça ve nesnel olarak farklılıkları açıklayın, ziyaretçilerin olgulara dayalı eğitimli bir karar vermesine olanak tanıyan her tercihin artı ve eksilerini vurgulayın.

İlginizi Çekebilir :   Backlink Alma Yolları

Peki siz nasıl bir etki yarattıracaksınız?

Uzun zamandır bu işi yaptım, ancak henüz bilmediğim birine ulaştığımızda süreç hala sıfırdan başlayacak biri için olduğu gibi devam ediyor. Anahtar, erken ve sıklıkla değer katmaktır.

Başka bir deyişle, bunu asla yapmayın:

pasted image 0 - Piyasanıza hakim olmak için bir SEO stratejisi nasıl inşa edilir?

Her şey bir şey istemekten çok önce ilişkiler kurma ve katma değer katmakla ilgili. Şahsen, sanayide “ünlü” olarak gördüğünüz bir çok insanı tanıyorum. İhtiyaç duydukları her an bana yardım isteyebileceklerini biliyorlar ve sıklıkla bir soruna girdiklerini duyduğumda yardım etmeyi öneriyorum.”Benim için bunu yapın, bunu sizin için yaparım” bir şey değil, mesleğimde sıkça çalışmakta olan insanları sevmek meselesidir. Ve onlar benim için aynı şeyi yapardı (ve yapmışlardı). Bu insanlardan bir kısmını şimdiye kadar bir iyilik isteyen, on yıldan uzun bir süredir tanıyorum ve daha uzun zamandır biliyorum ama hiçbir zaman bir şey istemedim.

Bu teknik olarak rakiplerim olan bir çok insana da uygulanır. Geçen yıl Webcology’de röportaj yaptım ve iki konağım olan Dave Davies ve Jim Hedger arasında gösteride üç farklı dijital pazarlama ajansı vardı.

Bir endüstride insanlar konuşur; bu nedenle, her zaman değeri katmak isteyen hakiki bir kişi olarak bilinirseniz, çok daha hızlı bir şekilde çok daha hızlı olabilirsiniz. Artı, yapılacak doğru şey bu ve yine de kendini iyi hissettiriyor.

Şimdi ayrıntılara geçelim …

İlk adım, takdir ettiğiniz ve saygı duyduğunuz etkileyicilerin bir listesini oluşturmaktır – yalnızca kitlenin boyutuna bakmayın. Hedef pazarınızla alakalı ve sizinkine benzer görüşleri paylaşan etkileyicileri seçin.

Sonra, onları takip edin – ancak ürpertici bir şekilde. Kendi bloglarına ve e-posta haber bültenlerine abone olun. Onları Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal ağlarda takip edin.

Sonra onlarla oynamaya başlayın. Kitlenizin değerli bulacağını düşündüğünüz bir içerik paylaşırsanız paylaşın. Kitlenizi onları takip etmeye teşvik edin. Onlara soru sormak ve cevaplamak. Kendi blog postalarına değerli bir yorum gönderen ilk kişi ol (“Güzel mesaj!” Veya böyle saçma sapan herhangi bir saçmalık değil). Kendi yayınlarından kendi mesajlarına bağlanın.

Bence fikrini aldın.

Listenizdeki etkileyenlerle bir ilişki kurduktan sonra yeni bir liste oluşturup bu işlemi baştan başlatabilir, ancak eski ilişkileri de geliştirmeye devam edebilirsiniz. Listenizdeki nüfuz unsurlarına, kontrol edilmesi gereken bir hedef gibi bakmamayı hatırlamak önemlidir. Sizinle etkileşimde bulunmalarını ve içeriğinizi paylaşmalarını istemeseniz de, tek amacınız buysa, kendi zamanınızı mı kaybedersiniz? İnsanlar onları kullandığınızı anlayacak ve hem kişisel hem de şirket markanızı incitecektir.