Google’dan Yeni Güncelleme

tarafından
Google’dan Yeni Güncelleme

Dün gece r10,wmaracı gibi webmaster forumlarında güncelleme var isimli konular çıktı. Güncelleme olduğuna dair bir çok kanıt var. Bazıları seçkin sitelerden duyuyor bazıları sitelerinde hissediyor. Sanırım benim sitemde de hit artışı var. Şimdi başllıklar halinde güncellemeyi inceleyelim.

Güncelleme Olduğu Nereden Çıktı ?

R10’daki site sahipleri aşağıdaki kaynakları okuduklarını söylüyorlar.

http://searchengineland.com/google-comment-possible-google-algorithm-update-weekend-200179
http://algoroo.com

Ayrıca güncellemeyi sitesinden hisseden kişiler de var :

r10 cngyazilim : 1-2 sitem sadece 1 kelimede kayboldu diğerlerinde aktif şaşılacak olay son 10 dakikada.

r10 grapheng : aynı durum bende de mevcut diğer kelimelerde yerinde duruyor anlayamadım bu güncellemenin detaylarını merak ediyorum. 2 gündür göremiyorum anahtar kelimemi.

r10 Eyupoglu : Sıralamalar değişmiş evet.Ama bakıyorum ne önümdeki ne arkamdaki sitelerin https i var ?

Ne Güncellemesi bu ?

Güncelleme olduğunu duyunca çoğu kişinin aklına kısa bir süre önce yapılan SSL açıklaması geldi. Açıklanan bilgilere göre SSL arama motoru optimizasyonuna etki edecek. Fakat bu güncellemenin SSL ile ilgili olduğu düşünülmüyor. Bazıları da pagerank güncellemesi diyor fakat ben pagerank güncellemesi olduğunu sanmıyorum.

 

Güncelleme Hakkında Yorumlar

SeoWarp – Mehmet Çakır (R10) :
Google da yapılan bu güncelleme sonrasında benim elimdeki kelimelere bakarak anahtar kelimelerin(3800 adet) %12 sinde sadece önemli değişimler olduğunu gördüm bu değişimlerin ilk 10 içerisindeki sitelere oranı ise sadece %2 seviyesinde ve sektörel anahtar sözcükleri üzerindeki değişim değişiklik olan anahtar sözcüklerin %68 ini oluşturmakta.
Bu durumda Bu Güncellemenin Pigeon Güncellemesi yani sektörel bazda güncelleme olduğu görülebilmekte.
Ayrıca Sıralamalarda SSL sertifikası olan sitelerin değişim oranı değişim olan sayfaların % 23 ünü oluşturmakta dolayısı ile şunu söyleyebiliriz SSL sertifikası olanlar bu güncellemeden daha fazla etkilenmiştir.
Sektörel etkilenen sitelerin %17 si dizin siteleri yani buradan elde edilen Google Dizin sitelerine veya sektörel ilan ve lokasyon paylaşılan sitelere ilgisini artırdı.
ve son
bunuda kendi açımdan araştırdım. Yükselen sitelerin suncu yanıt hızlarına baktım ve elde ettiğim sonuç şu şekilde benim bakmış olduğum 20 anahtar sözcük ve 2000 sayfa arasında sunucu hızı yüksek, SSL sertifikası olan ve Sektörel siteler geniş sektörlü sitelere oranla %10 daha fazla yükseliş göstermişler.
İncelemeye devam ediyorum bu verdiğim bilgiler henüz elde ettiğim sonuçlar detaylı incelemem sonunda eğer hata yaptıysam veya başka sonuçlara ulaşırsam paylaşacağım
En derin saygı ve hürmetlerimle
SEOwarp
Mehmet ÇAKIR

İlginizi Çekebilir :   Ziyaretçi Defteri Backlink Programı

R10 Messi – Mehmet Çakırın Yorumu Hakkında Düşüncesi :

Hocam eline sağlık bir araştırma yapmışsın.Bende senin bu istatistiklerine göre düşüncemi yazayım.

1) 3800 kelimede %12’sinde önemli değişme olduğundan bahsetmişsin.Diğer yandan ilk 10 sırada yer alan sitelerin %2 değişim olmasını hesaba katarsak. İlk 10’da olan kaliteli sitelerde pek bir değişme yok. %12 değişim çok büyük bir rakam değil. Hele ki ilk 10’da yer alan siteler %2 değiştiyse, ilk 10’da olmayan %98 siteyi hesaba katacak olursak ve topluca büyük değişmelerin %12 olduğunu düşünürsek, çok ciddi bir güncelleme olduğunu düşünmedim.Zaten geride kalan sitelerin dalgalanması doğal bir durum.

2) SSl sertifikalı sitelerin %23 değişiminden bahsetmişsin ancak bunu nasıl ölçtüğünü ve bu değişimin olumlu mu olumsuz mu olduğunu belirtmemişsin. Ölçümü merak ettim diğer yandan %23 sitenin ne kadarı +ya ne kadarı -ye geçmiş bu önemli.

bence bir süre bekleyip daha sonra detaylı bir analiz yapılsa daha iyi olur.
Şu an için verdiğiniz verilerde çok ciddi bir şey gözüme çarpmadı.

İlginizi Çekebilir :   SEO'da Yeni bir yöntem: Long tail SEO

Şimdilik güncelleme hakkında az çok bulduğum bilgiler bunlar. Konu hakkında yeni bilgiler çıktıkça paylaşacağım.