Backlink Nedir, Nasıl Alınır ?

3

İnternet camiasının hızla gelişen ve geliştikcede daha çok para kazanılma merkezi haline gelmesi üzerine, herkes internet üzerinden para kazanma ve iş kurma peşine düştü. İnternet üzerinden para kazanmanın temeli;
Tıkladıkça, izledikçe, ziyaret ettikçe para kazandıran sitelerden ziyade kendi sitelerini kurup reklam üzerinden tıklanma ile kazanmaktan geçiyor. Hal böyle oluncada insanlar site kurup rağbet görmeleri için çabalıyorlar. Bir aralar çok önemli olan ve yüklü miktarda ücret ödeyip haddinden fazla alınan ve alındığı kadarı ilede Google’da yükselme sağlayan backlink sistemi, gün geçtikçe eskisine nazaran önemini yitiriyor. Yitirdiği önemle bile oldukça önem taşıyan bu backlink olayını gelin inceleyelim.
Backlink yani kelime anlamıyla geri link sistemi, bir siteden size verilen link çıkışıdır. Yani a sitesinden b sitesine giden bir link yayınlanması backlink olarak adlandırılır. Aldığınız her backlink, Google veya Alexa için önem taşımamaktadır. Gün geçtikçe daha çok kalite peşinde koşan Google, aldığınız backlinklerin doğal olmasını ve kaliteli bir siteden alınmasını inceleme amacıyla çok sağlam sistemler geliştirdi. Yani aldığınız backlinklerin Google Backlink olarak işlenmesi için gerçekten kaliteli bir siteden, sitenize doğal olarak bir link çıkışı sağlanması gerekmektedir. Google Backlinklerinin yanısıra Alexa için alacağınız backlinkler daha basit sitelerden gelebilir. Alexa backlinkleri sayılacak backlinkler basit bloglardan veya basit bir siteden gelen bir link takasla bile oluşturulabilir.
Peki backlink almanın yolları nelerdir? Bu soruyuda cevaplayalım. En pratik vede pratikliği için en çok tercih edilen yöntem satın almaktır. Sizin siteniz için işin ehli insanlardan belirli bir ücret mukabilinde profesyönel hizmet alabilirsiniz. Referans olarak geniş kitleye sahip insanlar, oluşturduğu, her bütçeye uyabilecek paketleri ile sizlere rahatça, istediğiniz sonuca elinizdeki maddi kaynak ile ulaşmanızı sağlarlar.
Bütçesini bunun için harcamak istemeyen hobi olarak bu işi yapacak insanlar içinde tabiki fazla zaman harcamadan bu işi yapabilme olanağı vardır. Ziyaretçi defterleri ve Toplist sistemleri sitenizi karşılıksız veya sitenize ufak bir link – banner eklemeniz karşılığında sitenizi yüksek pagerank değerine sahip listelerinde yayınlarlar. Sosyal imleme siteleri ile benzer seviyede işlerler. Bu tarz sitelerin yanısıra forumların site tanıtım bölümleride tanıtım yazınızı, birkaç link çıkışınız ile birlikte yayınlamanız, siteniz için oldukça faydalı olacaktır. Siteniz ile eşdeğer veya eşdeğerliğe yakın mertebede olan siteler ile karşılıklı linklerinizi eklemekde, aşırıya kaçılmadığı müddetçe tercih edilecek yöntemlerdir. Tüm bu yöntemlerin yanında siteniz için her türlü sosyal medyada hesap açmanızı ve belirli aralıklarla, gündemdeki tagları kullanarak yayınlamanız da en sık tercih edilen yöntemlerdendir.
Her bir şeyin azı karar çoğu zarardır. Çok fazla abartmadan temiz backlinkler ile çalışmak çok daha faydalı olacaktır..

3 Yorumlar
  1. Sesli Chat diyor

    super takıp edıyorum tşk.

  2. Hayri Kırşan diyor

    Bilgi için teşekkür ederiz . Gerçekten bu kadar basit bir şeyi bile çok detaylı anlatmışsın .

  3. sesli sohbet diyor

    selam gercekten guzel bir makale ve acıklama olmuş bu özverili açıklamalarınızdan çok tesekkur basarılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.