WordPress Kategoriye Özel Şablon Oluşturmak

6

WordPress geliştirilmeye açık bir sistem olduğu için yapabileceğiniz şeylerin sınırı yok.Wordpress sitenizde video galeri,foto galeri gibi kategorilerinizi diğerlerinden farklı şekilde gösterebilirsiniz.Bu takipçilerinizin hoşuna gidecektir.Bende yaklaşık 2 gün önce kullandım bu yöntemi ama daha sonra bazı nedenlerden ötürü vazgeçtim.Şimdi anlatıma geçelim.

İlk olarak wp-admin’e giriş yapın ve video galeri adında bir kategori oluşturun.Daha sonra bu kategorinin ID’sini öğrenin.Nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız google’da aratın birçok kaynak göreceksiniz.

Şimdi bizim kategori ID’miz 55 olsun.Şimdi yeni bir php dosyası oluşturun ve adı category-55.php olsun buradaki 55 sayısı kategori ID’dir.


Yukarıda gördüğünüz gibi category-55.php adında bir dosya oluşturduk.Bu dosya bu dosya bizim kategorimizin kodlarını barındıracak.Şimdi temanızın gerçek category.php dosyasını açın ve içindeki bütün kodları kopyalayarak category-55.php‘in içine yapıştırın.Oluşturduğunuz category-55.php‘yi tema dosyalarının yanına atınız.Artık sadece dosyamızı düzenlemek kaldı.

Şimdiye kadar yaptığımız kategoriyi temsil eden bir dosya oluşturmaktı.Artık bu dosyanın içindeki kodlar sizin oluşturduğunuz kategoriyi etkiliyor.Geriye tek bir adım kaldı bundan sonrasını sizin yapmanız gerek.Bunun için az da olsa php-css-html bilginiz olması gerek. Category.php’yı istesiğiniz gibi düzenliyebilirsiniz.Örneğin php tarih gösterme kodunu kaldırırsınız yerine başka bir şey eklersiniz.Bu sayfanızda kullanacağınız php kodlarını buradan bulabilirsiniz : WordPress Kod Arşivi

6 Yorumlar
 1. gercek hikaye diyor

  teşekkür ederim yararlı paylaşım

 2. ahmet idin diyor

  wordpresse geçince kullanıcam sagol :D

 3. hikayeler diyor

  galeriyi farklı tasarımla yaptım teşekkür ederim

 4. soner diyor

  Merhaba,
  Sizin kullandığınız sitenizin sağ tarafındaki ikonlu kategori bölümünü nasıl oluşturdunuz mümkünse bilgi verirmisiniz.

  1. İsmail Karakurt diyor

   Bende temaya dahil olduğu için eklenti kullanmıyorum. Fakat eklenti kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Category Icons Lite eklentisini deneyebilirsiniz.

 5. soner diyor

  Teşekkürler bilginiz için.
  fa fa icon kodlarıyla Easy Category Icons eklentisiyle hallettim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.