Anasayfa / Wordpress / WordPress Kategoriye Özel Şablon Oluşturmak
wordpress 660x330 - Wordpress Kategoriye Özel Şablon Oluşturmak

WordPress Kategoriye Özel Şablon Oluşturmak

WordPress geliştirilmeye açık bir sistem olduğu için yapabileceğiniz şeylerin sınırı yok.Wordpress sitenizde video galeri,foto galeri gibi kategorilerinizi diğerlerinden farklı şekilde gösterebilirsiniz.Bu takipçilerinizin hoşuna gidecektir.Bende yaklaşık 2 gün önce kullandım bu yöntemi ama daha sonra bazı nedenlerden ötürü vazgeçtim.Şimdi anlatıma geçelim.

İlk olarak wp-admin’e giriş yapın ve video galeri adında bir kategori oluşturun.Daha sonra bu kategorinin ID’sini öğrenin.Nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız google’da aratın birçok kaynak göreceksiniz.

Şimdi bizim kategori ID’miz 55 olsun.Şimdi yeni bir php dosyası oluşturun ve adı category-55.php olsun buradaki 55 sayısı kategori ID’dir.

category 55
Yukarıda gördüğünüz gibi category-55.php adında bir dosya oluşturduk.Bu dosya bu dosya bizim kategorimizin kodlarını barındıracak.Şimdi temanızın gerçek category.php dosyasını açın ve içindeki bütün kodları kopyalayarak category-55.php‘in içine yapıştırın.Oluşturduğunuz category-55.php‘yi tema dosyalarının yanına atınız.Artık sadece dosyamızı düzenlemek kaldı.

Şimdiye kadar yaptığımız kategoriyi temsil eden bir dosya oluşturmaktı.Artık bu dosyanın içindeki kodlar sizin oluşturduğunuz kategoriyi etkiliyor.Geriye tek bir adım kaldı bundan sonrasını sizin yapmanız gerek.Bunun için az da olsa php-css-html bilginiz olması gerek. Category.php’yı istesiğiniz gibi düzenliyebilirsiniz.Örneğin php tarih gösterme kodunu kaldırırsınız yerine başka bir şey eklersiniz.Bu sayfanızda kullanacağınız php kodlarını buradan bulabilirsiniz : WordPress Kod Arşivi

İlginizi Çekebilir :   WordPress xmlrpc.php Açığı

Bunları da kontrol edebilirsiniz.

customize tag cloud widget 310x165 - Wordpress Popüler Etiketleri Göstermek

WordPress Popüler Etiketleri Göstermek

WordPress sitenizde ana sayfanızda ya da herhangi bir yerde popüler etiketleri gösterebilirsiniz. Sitemin anasayfasına bakarsanız …

6 Yorum

 1. gercek hikaye
  gercek hikaye

  teşekkür ederim yararlı paylaşım

 2. ahmet idin

  wordpresse geçince kullanıcam sagol :D

 3. hikayeler

  galeriyi farklı tasarımla yaptım teşekkür ederim

 4. soner

  Merhaba,
  Sizin kullandığınız sitenizin sağ tarafındaki ikonlu kategori bölümünü nasıl oluşturdunuz mümkünse bilgi verirmisiniz.

  • İsmail Karakurt
   İsmail Karakurt

   Bende temaya dahil olduğu için eklenti kullanmıyorum. Fakat eklenti kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Category Icons Lite eklentisini deneyebilirsiniz.

 5. soner

  Teşekkürler bilginiz için.
  fa fa icon kodlarıyla Easy Category Icons eklentisiyle hallettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir