Click And Win – Nodejs – Socket.io Web Oyunu

tarafından
Click And Win – Nodejs – Socket.io Web Oyunu

Bir süre sessizliğin ardından tekrar merhaba. Bir süre önce blogumun içeriğini yazılım olarak doldurmaya karar vermiştim. Birkaç gün düzenli giden içeriklerimden sonra okul ve benzeri şeyler derken yine yazmayı bıraktım. Ama bu sürede tabiki boş durmadım. Nodejs’ye giriş yaptım ve güzel şekilde ilerledim. Yani artık içeriklere nodejs de dahil olacak. Ilk önce nodejs nedir onu anlatayım. Nodejs javascript için kullanılan backend framework’üdür.  PHP ‘de yaptığımız işlemleri hatta daha fazlasını javascript ile yapabiliyoruz. Nodejs’den önce PHP kodlayan biri olarak , Nodejs’yi çok sevdiğimi belirtmek istiyorum. Henüz başlamadıysanız başlamanızı öneririm. Şimdi yazı içeriğine giriş yapalım.

click and win 2 - Click And Win - Nodejs - Socket.io Web Oyunu

Nodejs‘de kullanabildiğimiz modüllerden biri de socket.io modülü. Socket.io client ile server arasında tcp bağlantısı oluşturarak anlık veri göndermemizi sağlıyor. Chat sistemleri de bu şekilde çalışıyor. Her işlem saniyesinde karşı tarafa iletiliyor.  Socket.io modülünü öğrendikten sonra pekiştirmek amacı ile küçük bir oyun yapma kararı aldım.  Biraz sınav zamanına denk geldi ama kısa sürede basit bir oyun hazırlayabildim.

Oyunun adı  Click and Win . Oyunun amacı rakibinizden daha hızlı sol click yaparak belirlenen tıklama sayısına ulaşabilmek.  Oyuna girdiğinizde ilk olarak oda oluşturuyorsunuz ve daha sonra arkadaşınız o odaya katılıyor.  Çok zor bir kodlama olmasada socket temelini iyi attım diye düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir :   Nodejs Nodemailer ile Mail Gönderme

Uygulamanın kodlarını, kurulumunu ve bulunan bugları github a koydum.

Oyuna Gitmek Için Tıklayın  |  Github Sayfasına Gitmek Için Tıklayın