• Cem Karakurt
 • 8 Okunma
 • 16 Kasım 2013
 • 5
 •  

Blogger Türkçe Karakterli Site Açma

Dün facebookda dolaşırken bloggerda  Türkçe karakterli blog açmış birini gördüm.Benim bildiğim kadarıyla açılmıyordu.Ama biraz araştırma yaptım.Baya eski bir konu buldum.Bulduğum konu bloggerın eski versiyonunda anlatılmış bir konuydu.Konuyu güncel bloggera aktardım.Anlatıma geçiyorum.

Adım 1 :

Türkçe karakterli alabilmek için IDN Çevirici kullanacağız.Bu adrese gidin. Ve metin alanına domain adınızı girin daha sonra sorgula butonuna basın.Ben ağır kelimesini denedim.Buyrun resim :
türkçe karakterli domain

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi “ağır” kelimesi sorgulayınca “xn--ar-xna6e” ifadesine dönüştü. Bize verdiği bu ifadeyi kopyalıyoruz.

Daha sonra blogger hesabımıza giriyoruz. Normal bir blog açma adımlarını takip ediyoruz. Blog adresi bölümüne bize verdiği ifadeyi yazıyoruz. Ve blogu aç’a tıklıyoruz. Zaten herhangi bir hata vermeyecektir.

 

Örnek amaçlı ağır.blogspot.com‘u açtım. Yukarıdaki adımları takip ederek siz de açabilirsiniz. Yapamadığınız bir yer olursa yorum olarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Blogger Konu Etiketli Slider Eklentisi

YORUM YAP


BU YAZIYA 5 YORUM YAPILMIŞ

  Tolga Karakılıç 16 Kasım 2013 - 13:08

  bende açmıştım tolgakarakılıç die özel karekterler kullanmıştım ama sağlıksız oluyo özel karekterli siteler özel katekterli siteleri tavsiye etmem :/

  Firarioyun.COM 16 Kasım 2013 - 18:32

  Gerçekten güzel yazı olmuş hemen açayım bende.

  Ahmet Güler 20 Kasım 2013 - 23:11

  Kendi ismimde hemen aldım bir tane blogspot domain =) Bilgi için sağolasın.

  WmByMutlu 6 Haziran 2014 - 21:44

  Eyvallah kardeşim paylaşımın için teşekkür ediyorum çok net ve sade bir paylaşım olmuş

   İsmail Cem 6 Haziran 2014 - 22:00

   Yorum bıraktığınız için teşekkürler.