Dikkat

Yazılım içerikleri yükleniyor...

 • Cem Karakurt
 • 125 Okunma
 • 21 Kasım 2013
 • 8
 • 3

WordPress Siteyi Bloggera Aktarmak

En çok kullanılan blog sistemi olan wordpress’de bazı ihtiyaçlar vardır.Siteyi dosyalar ile kurduğumuz için host gerekir.Domain ve host ile birlikte wordpress blogunuzu kurarsınız.Buraya kadar bir sorun yoktur.Site gelişmeye başlar ama geliştikçe host yetersiz kalabilir.Trafik fazla olur alan yetmez ve benzeri sorunlardan ötürü blogunuz belli bir süre kapalı kalabilir.Tabi bu sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız özellikleri iyi olan bir hosta ihtiyacınız var.Eğer hostunuz yeterli değil ise blogunuzu google’ın servisi olan bloggera taşıyabilirsiniz.Wordpress kadar gelişmiş olmasa da çok iyi yerlere gelebilirsiniz.Eğer blogunu wordpress’den blogger’a aktarmak isteyen varsa aşağıdaki adımları iyi takip etsin.13 adım var fakat o kadar uzun sürmüyor ben anlaşılabilir olması açısından adım adım anlattım.Anlamadığınız yerleri yorum olarak yazabilirsiniz.


wordpress to blogger

1-WordPress admin paneline girin.

2-Panelde bulunan sol menüde araçlar ordan da dışa aktar seçeneğine tıklayın.

3-Tüm içerik seçeneğini seçin ve aktarım dosyasını indirin.

4-Şimdi indirdiğiniz dosyayı bloggera uyarlayacağız.

5-Daha sonra bu siteye gidin.Dosya seç’e tıklayın indirdiğiniz yedek dosyasını seçin.

6-Convert butonuna basın ve indirin.

7-Şimdi ise indirdiğiniz dosyayı bloggera aktaracağız.

8-Bloggera giriş yapın.

9-Sol menüde ayarlar > diğer > blogu içe aktar’a tıklayın.

10-Karşınıza çıkan pencerede dosyayı seçin ve captcha kodunu girin.

11-Blogu içe aktar’a tıklayın.

12-Yayınlarınızın sayısına göre yüklenme süresi değişir.

13-Yukarıdaki adımları yaptığınız zaman sorunsuz olarak aktarılacaktır.

Lütfen Okuyun (Bazı Uyarılar)

1-WordPress’den aldığınız yedek yazı,yorum ve etiketleri içerir.

2-Bloggerda etiketleri kategori olarak kullandığımızdan wordpress’te yazdığımız etiketler blogger’a kategori olarak aktarılır.

3-Blogunuzu taşıdıktan sonra bir daha wordpress’e taşımanızı önermiyorum.Çünkü sürekli altyapı değişir ise google kötü gözle bakabilir.

4-WordPress’te kullandığınız php kodlar bloggerda işe yaramaz.Örnek vermek gerekirse kullandığınız kod kutusu eklentisi bloggerda çalışmaz.Bu nedenler aktardıktan sonra yazılarınızı gözden geçirin.

 • 21 Kasım 2013 tarihinde yazıldı.
 • 8 yorum yapıldı.
 • 3

Yorumlar (8 Yorum)

 • Halis Sarı yazmış:

  Yararlı Bilgi Olmuş ben bu siteyi wp den bloggere geçirdim mesela biraz aramak zorunda kaldım :)

 • Sezgin M. yazmış:

  Kolaymış :)

 • Salih Toy yazmış:

  Blogger hiç kullanmadım biliyorsun :) Zaten WordPress yapamayıp çoğu kişi Blogger’a geçiyor. Yada Xml de çok iyi olduğu için tercih ediyor. Şimdi WordPress kurmuş yazılar vs. yazmış ama Blogger olucak? :D Tam da sen girdiyorsun konuya, kısa ve öz :

  • İsmail Cem yazmış:

   Aslında 2 gün önce bende blogger’a taşıyacaktım.Bazı yerlerde arkadaşlara da sordum.Hatta konuları yukarıda anlattığım şekilde taşıdım.Neyse ki son anda wordpress’in güzelliğini anladım.Wordpress’de yazmak daha iyi geliyor bana.Blogger vs WordPress google’da dolu konu var hepsini de okudum.Tek sonuç kişiye göre değiştiği.

 • berkay kaygusuz yazmış:

  deniyelim bakalım.

 • cuneyt yazmış:

  hocam bir evcil hayvansitem var dediğinizi yaptım ama conver bölümünde Error encountered during conversion. Input WordPress document is not valid XML!! Error appears around line 1586, column 29 <![CDATA[a:6:{s:5:"width";i:300;s:6:"heigh —————————-^ bu şekilde hata verdi nasıl olacak ?

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?