PDO ile Veritabanı Bağlantısı

tarafından
PDO ile Veritabanı Bağlantısı

Artık PHP veritabı bağlantısı yaparken mysql kullanılmıyor. Bu yüzden mysqli ya da pdo kullanmanız gerekiyor. Bu ikisi arasında seçim yapmanız gerekirse de pdo kullanmanızı öneririm. Kullanımı gayet kolay ve güvenlik bakımından önemli özelliklere sahip . Başka bir konuda neden güvenli olduğunu açıklayacağım. Şimdi bu konuda en baştan başlayalım. Bu yazıda veritabanı bağlantısını yapalım.

try {
     $db = new PDO("mysql:host=localhost;dbname=dbname;charset=utf8", "username", "password");
} catch ( PDOException $e ){
     print $e->getMessage();
}

Şimdi aslında yukarıdaki kodda 2. satırı kullanmamız yeterli ama herhangi bir hata durumunda , hatayı yakalamak için try,catch kod bloğunu kullanırız. Yani bir hata olursa ekrana hatayı yazdıracak. Kodumuzdaki kısımları açıklayalım şimdi.

mysql:host=localhost: host adıdır, genellikle çoğu firmada localhost’dur. Farklı bir şey ise de firma size iletir zaten. (hostingerde farklıydı mesela)

dbname=dbname : veritabanı adımızdır, phpmyadminden oluşturduğunuz veritabanı adını gireceksiniz.

charset=utf8 : karakter kodlamasıdır. İsterseniz değiştirebilirsiniz ama bu şekilde kullanmak işinizi görür.

username : kullanıcı adınızdır. cpanel kullanıyorsanız panel üzerinden kullanıcı oluşturup o kullanıcı adını buraya yazacaksınız

password : oluşturduğumuz kullanıcının şifresidir. Yanlış olursa bağlantı kurulamaz.

İlginizi Çekebilir :   Poloniex Ücretsiz Otomatik Alım Satım Botu

Veritabanı bağlantı işlemimiz bu kadar . Sonraki konularda, select, update,insert,delete işlemleri için gerekli kodları da vereceğim.