İngilizce’de Dil ve Kültür Arasındaki Kopmaz Bağlar

2

ingilizce gramer yapısı gereği Türkçeden oldukça farklı bir dildir ve bu sebeple de kelime ve gramer yapısını öğrenmekte bazı önemli noktalar bulunmaktadır. İngilizce Bağlaçlar gramerde büyük önem taşımaktadır. Bağlaçlar sayesinde cümle içinde geçişler sağlanmakta, ekstra bilgiler verilmekte ve uzun ve etkileyici cümleler kurulabilmektedir. Bir cümle birden fazla bağlaç içerebileceği gibi kullanım alanları bakımından da bağlaçlar farklılıklar göstermektedir. İngilizcede bağlaçlar temel olarak cümleleri bağlamak amacıyla kullanılmakta ve bunun yanı sıra zaman belirtmek, bir koşuldan bahsetmek ya da cümle içerisinde sebep-sonuç ilişkisi kurmak zıtlık veya aynı fikirde oluşları anlatmak için kullanılmaktadır. Gramerde yoğun olarak kullanıldığından dolayı iyi bilinmesi gereken bir konu olmakla beraber doğru yerde doğru şekilde kullanılması da oldukça önemlidir. İngilizce cümlelerinizde kullanacağınız bağlaçlar sayesinde daha etkili cümleler kurabilir ve fikirlerinizi daha keskin bir biçimde cümleye dökebilirsiniz. Yaygın olarak kullanımı ve cümleye daha etkili bir anlam katması sebebiyle bağlaçlar İngilizce gramerde geniş bir yer tutmakta ve önem taşımaktadır. Bağlaçlar öğrenilirken önce anlamlarına göre gruplandırılmalıdır, daha sonra kullanım çeşitliliği ayrıştırılmalı son olarak da cümle içerisinde nasıl kullanılacağı iyice öğrenilmelidir. Örneğin; temel bağlaçlar İngilizcede virgül ile beraber kullanılır; diğer bazı bağlaçların ardından cümle gelmesi gerekirken başka bir grup aynı anlama gelen bağlaçlardan sonra isim gelmelidir. Bu ayrımlar iyice öğrenildikten sonra pratik yapılarak bağlaçlar pekiştirilmeli ve daha sonra cümle içinde kullanılmalıdır.

İngilizce gramer yapısının yanı sıra söz öbekleri bakımından da Türkçeden oldukça farklıdır. Her kültürde geçmişten miras kalmış ve hayata dair ve hayatın daha iyi nasıl yaşanabileceğini anlatan özlü sözler bulunmaktadır. Türkçede atasözü olarak adlandırdığımız bu sözler İngilizcede proverbs olarak adlandırılmakta ve kültürde önemli bir rol oynamaktadır. İngilizce dilini çok iyi bilmenin yanı sıra İngiliz kültürüne de aşina olmak gerekmektedir. Bunun bir yolu edebiyatlarını incelemektir diğer bir yol ise önemli deyim ve atasözlerini bilmektir. Öğreneceğiniz İngilizce atasözleri sayesinde İngiliz kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilir ve düşünce yapılarını anlayabilirsiniz. Birçok İngilizce atasözü bizim de çok sık kullandığımız atasözlerine benzemektedir. Bunların başında “Yumurta kapıya dayanınca” “Komşunun bahçesinde çimen her zaman daha yeşildir” “Bir elin nesi var iki elin sesi var” gibi atasözleri gelmektedir. Bunları birebir çevirdiğiniz zaman doğru sonuçları elde edemeyebilirsiniz bunun yerine İngilizce atasözlerini öğrenmeli ve anlatmaya çalıştıklarını anlamayı denemelisiniz. Böylelikle düşünce yapılarını anlayabilir ve kültürlerini de tanıyabilirsiniz.

İngilizce öğrenmenin bir diğer eğlenceli yolu da bunu görsellerle ya da çeşitli şakalarla desteklemektir. Görseller akılda kalıcı olmakta ve başka bir yerde görüldüğünde hemen çağrışım yapmaktadır bu sebeple akılda kalıcılıkta en az işitsel dersler kadar faydalıdır. https://twitter.com/konusarakogren adresini takip ederek her gün yapılan paylaşımları takip edebilir ve İngilizcenizi bu şekilde de geliştirebilirsiniz. Yapılan paylaşımlarda komik içeriklerin yanı sıra pratik cümle yapıları ve özlü sözler de bulunmaktadır. Böylelikle hem İngiliz kültürüne ve şakalarına aşina olabilir hem cümle yapılarını kavrayabilir hem de kelimelerin nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Sosyal medyada her gün saatler harcıyoruz. Sadece bu adresi takip ederek anasayfanıza günlük düşecek gönderilerle yeni cümleler öğrenebilir ve hoşunuza gidenleri siz de sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Yapılan eğlenceli paylaşımlar sayesinde hem eğlenebilir hem yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Sosyal medyanın günümüzde yadsınamayacak bir güce sahip olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Burada öğrendiğiniz ufacık bir bilgiyi saniyeler içerisinde yüzlerce kişiyle paylaşabiliyor veya öğrenip günlük hayatınızda kullanabiliyorsunuz. Bu sayfada öğreneceğiniz bilgilerinde aynı etki ile size katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Şakalar ve özlü sözler sayesinde İngiliz düşünce yapısı, espri anlayışı ve kültürünü öğrenirken cümleler aracılığıyla da cümle yapısı ve kelimelerin kullanımları pekişecektir. İngilizcenizi geliştirmek için pratiği bir fırsata dönüştürebildiğiniz gibi bu paylaşımları takip etmeyi de bir fırsata çevirebilir ve yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

2 Yorumlar
  1. Enes Yalçın diyor

    Yabancı dil öğrenmek ile ilgili Emin Çapa’nın bir videosu vardı. Onu izlemenizi tavsiye ederim. Farklı bir dil öğrenirken beynin nasıl çalıştığını vb. anlatan güzel bir video idi :)

  2. MURAT diyor

    sahiden de öyle insan değişik dil öğrenirken farkına varmadan beynini değişik bir biçimde kullanıyor. Dil öğrenmek insanı daha geniş kapsamlı bir bilgi kütüphanesine çeviriyor sahiden… İngilizce bilmesem de öğrenmek çok isterdim…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.