Ekran Kartı Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından
Ekran Kartı Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son günlerde piyasaya birçok ekran kartı çıktı, peki bunları alırken biz nelere dikkat etmeliyiz?
Birçok bilgisayar kullanıcısı bir ekran kartında önemli olan konunun “Gigabyte (GB)” olduğunu düşünürler. Bunun sebebi teknoloji marketlerinin broşürlerinde gözümüze sokulan 1GB tarzı şeyler olabilir. Ancak önemli olan konu GB değildir. 1GB ekran kartı 90 TL de olabilir 200TL’de, peki nedir bu fiyat farkını etkileyen faktörler?

En önemli faktörlerden biri GPU’dur. GPU; Kartın üzerindeki “Grafik İşlemci”’dır. Bu yongalara iletişim köprüsü diyebiliriz. Bir oyuncu için 128 Bit; Orta seviye bir ekran kartıdır. Ancak ileri düzey bir oyuncuysanız en az 256 Bit olmasını öneririz. İşlenecek veri GPU tarafından veri belleklerde depolanır. 256 Bit bir ekran kartı, 128 ve 64 Bit’lik arabirime sahip ekran kartlarına göre daha yüksek veri işlenir. Ancak GPU hızı da önemlidir ancak bu biraz karmaşık bir konudur. Zaten Bit oranı yüksek ekran kartlarındaki GPU’da hızlıdır. Bu değerler temel bir kullanıcı için biraz karmaşık gelebilir, eğer size de karmaşık geldiyse daha basit bir yöntem vardır.
Soldan ikinci rakam; Bir ekran kartında soldan ikinci rakamın değeri ne kadar fazlaysa performansı o kadar fazladır. Bu yönetimi bütün ekran kartlarında kullanabilirsiniz ancak AMD ve NVIDIA  kartlarını bu yöntemle karşılaştırmazsınız. Bu sayı 0 ila 9 arasında olabilir. 0 en düşük 9 ise en yüksek değerdir. Bunun örnekleri;
NVIDIA’nın GTX770 model’inin değeri 7’dir.
AMD’nin R9 295X2 modelinin ise değeri 9’dur. Bu verdiğimiz örneklerdeki ekran kartları pahalı ve gayet yüksek performanslı kartlardır. Bu yöntemi 300-400 TL’lik kartlarda kullanmanız da mümkün.

İlginizi Çekebilir :   5 Adımda Bilgisayarınızdaki Gereksiz Dosyaları Temizleyin

Bir de soğutmasına dikkat etmenizi öneririz.