E-devlet Sistemi ve Şifre İle SSK Sorgulama

Elektronik ortamda edevlet işlemlerini halletmek işi son zamanlarda en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bu sisteme e-devlet ismi verilmiştir. E-devlet girişini basit bir sistem ile kullanıcılara öğretmişlerdir. T.C kimlik numarası ile giriş, e-imza sistemi ile giriş ya da mobil imza ile sisteme giriş mümkündür. E-devlet sisteminin diğer yan kolu da e-devlet kapısı olarak adlandırılmaktadır. E-devlet kapısı, resmi kurumlarla iletişim ve benzeri birçok işlemde en kolay ulaşılabilir e-devlet merkezi sitesidir. E-devlet kapısı sitesine giriş için kayıt ve şifre düzeninden yararlanılmıştır.

E-devlet kapısına girişte kullanılıcak şifre birçok açıdan önemli olup, kullanıcı dışında tahmin edilmemesi veya ulaşılmaması gerekmektedir. Şifre sahibi olmak pratik bir işlemdir. T.C kimlik numarasının ve kullanıcının fotoğrafının bulunduğu herhangi bir kimlik kartı yetkili kurumlara ibraz edilerek, onaylandığı takdirde PTT şubelerinden alınması sağlanmaktadır.
Ssk sorgulaması, ödeme seçenekleri ve diğer elektronik hizmetlerin yerine getirilebilmesi için sisteme girişte gerekli olan kimlik numarası ve ptt şubesinden alınan şifredir.

E devlet ssk hizmet dökümü (sosyal sigortalar kurumu) hayatımızdaki en önemli devlet işlerinden biridir. Özel işyerlerinde veya fabrikalarda çalışanlar için kurulan sosyal güvenlik kurumudur. Emeklilik başta olmak üzere birçok güvencemizi yürüten bir kurumdur. Ssk sorgulama, e-devlet girişi yaptıktan sonra ayrı grup içerisinde belirtilmektedir. Yaşı ilerlemiş ve belirli bir çalışma yılını devirmiş çalışanların çoğu bu sayede emeklilik yaşlarını, sonrasında sigorta devamı ile ilgili koşulları e-devlet sistemi ile www.edevletsgk.org adresinden öğrenmektedir.

E-devlet sistemi kurumların vatandaşlara olan hizmetlerini; vatandaşlarında devlete hizmetlerini gidermelerine yardımcı olur.