Apple ve Qualcomm arasındaki gerilim tırmanıyor

1

Qualcomm ve Apple arasında bir süredir aralıksız olaylarda sular durulmuyor. Geçen günlerde iPhone’u üreten fabrikaların tamamına dava açan Qualcomm, ödenmesi gereken paranın bir an önce verilmesi için şartları zorluyor. 

Bilindiği üzere Apple ve Qualcomm aralarında doğrudan bir lisans anlaşması bulunmuyor. Fakat Qualcomm ve iPhone’u üreten firmalar bir takım lisans sözleşmeleri imzalıyor. iPhone’u üreten firmalar aralarında başta Foxconn olmak üzere Compal, Wistron ve Pegatron yer alıyor. Qualcomm bu firmaların sözleşmeye uymadıklarını ve kendilerinin hakkı olan telifi ödemediklerini belirtiyor. Bu ödemelerin gerçekleşmesi için mahkeme kararının çıkması için mücadele sarfediliyor. mahkeme emri çıkartılarak dava süresince de ödemelerin yapılmaya devam edilmesi ve Qualcomm’un zarara uğratılmaması amaçlanıyor. Qualcomm’dan Don Rosenberg, yaptığı açıklamada haklı olduklarının anlaşılacağını ve davayı kazanacaklarından emin olduklarını ifade ediyor. Apple’ın bu teliflerin ödenmemesi için bahsi geçen şirketlere uyarıda bulunduğu da söylenenler aralarında yer alıyor

Son dönemde Qualcomm’un başı davalarla dertte. Apple’ı kendi çiplerini kullanmaya zorladığı gerekçesiyle FTC kadar davalık olan Qualcomm’u diğer taraftan Apple mahkemeye vermişti. Apple’ın dava sebebi ise Cupertinolu şirketin kullanmadığı patentler için bile para istenmesi ve normale tarafından çok daha fazla para talep edilmesi. Qualcomm kendisine açılan bu davalardan nasıl sıyrılacak ve açtığı karşı davayı kazanabilecek mi bunu daima birlikte göreceğiz.

1 yorum
  1. Ballı Soprano diyor

    Sitenizden bu heyecanlı çekişmeyi takip ediyor olacağız. Bakalım kim kazanacak, adil olan kazansın diyelim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.